Overheid, Wonen

De huurprijzen stijgen de pan uit!

Gisteren was op nos.nl te lezen dat de huurprijzen vooral buiten de grote steden hard stijgen. De prijsstijgingen in de randstad zelf zijn aan het stabiliseren. Wat betekent dat de prijzen nog wel steeds stijgen, maar niet meer zo hard als de afgelopen jaren.

Waarom stijgen de huurprijzen buiten de grote steden?

Volgens Pararius komt de stijging doordat de rek uit de prijzen in de randstad is. Het is niet meer betaalbaar om in de randstad te wonen dus trekt men verder het land in, waardoor er daar meer vraag is naar woningen, wat de prijs doet stijgen.

Volgens mij is dit een slechte ontwikkeling, want hierdoor worden de huren in heel Nederland hoger en zal het steeds moeilijker worden om een betaalbare huurwoning te vinden. Dit terwijl er in veel gebieden nu al woningnood is. Veel mensen komen niet in aanmerking voor een sociale huurwoning en zijn aangewezen op de vrije sector, terwijl ze dit eigenlijk niet goed kunnen betalen. En een woning kopen is ook al steeds moeilijker geworden. Zeker voor starters zal het moeilijk zijn om überhaupt nog een woonruimte te vinden. Als er niets aangedaan wordt, zit de jeugd straks nog tot z’n 30e thuis bij hun ouders op de bank. Dat moeten we toch niet willen?

Wat is de gemiddelde vrije sector huurprijs in Nederland?

We hebben het nu over hoge huren, maar hoe hoog is die huur dan?
In de vrije sector zijn de huurprijzen vrij en is de hoogte niet aan regels gebonden. Daarnaast heb je nog sociale huurwoningen met een maximale huurprijs van 710,68 euro*. *bron: woningnetregioutrecht.nl

De gemiddelde woningoppervlakte van een eengezinswoning is 159m2. De gemiddelde woningoppervlakte van een meergezinswoning is 91m2.

De huurprijs in de vrije sector

ProvincieHuurprijs per m2Huurprijs 159m2
(eengezinswoning)
Huurprijs 91m2
(meergezinswoning)
Noord-Holland20,103195,901829,10
Zuid-Holland13,922213,281266,72
Zeeland10,991747,411000,09
Friesland8,931419,87812,63
Flevoland10,311639,29938,21
Utrecht14,382286,421308,58
Noord-Brabant11,361806,241033,76
Groningen12,41971,61128,4
Drenthe8,711384,89792,61
Overijssel9,451502,55859,95
Gelderland9,621529,58875,42
Limburg10,771712,43980,07

**bron huurprijs per m2: https://www.pararius.nl/nieuws/huurprijs-vrije-sector-stijgt-buiten-de-randstad-veel-harder/NI0000000239
***bron woningoppervlakte: Cijfers over wonen en bouwen 2016

Ik schrik van de prijzen als ik de tabel zo zie, toch komt het wel overeen met de prijzen die op funda.nl te vinden zijn. Het is bijna niet te betalen. Je bent hierdoor een deel groot van je inkomen kwijt aan woonlasten.

Er zullen binnen elke provincie grote prijsverschillen zijn afhankelijk van de plaats. Zo zal een woning in Amsterdam een hogere huur hebben dan een woning in Purmerend. Dit grote verschil komt mede doordat woningen in Amsterdam massaal opgekocht worden door buitenlandse bedrijven, om deze vervolgens te verhuren aan expats. Dit valt te lezen op de site van AT5. En als de woning niet verhuurd wordt aan Expats, dan wordt de woning wel voor veel geld verhuurd via AirBnB.

Wat vind jij van de gemiddelde huurprijzen? Hoe zouden de prijzen lager kunnen worden?

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

CommentLuv badge